Rektörümüz Prof.Dr. Abdurrahman EREN'in Cumhuriyet Bayramı mesajı
Eklenme Tarihi : 28.10.2016

Çok değerli Haliç Üniversitesi, çalışanları, değerli meslektaşlarım ve sevgili öğrenciler!

Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasını ve gelişmesini sağlayan başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.

Günümüzde egemenliğin kaynağı bakımından devletleri cumhuriyetler ve monarşiler şeklinde ikiye ayırmak mümkündür. En basit şekliyle cumhuriyetlerde yönetenler egemenlik yetkilerini halktan alır. Monarşilerde ise devlet başkanları ırsi olarak belirli bir aileden gelir. Ancak günümüzde cumhuriyetlerin, monarşilere göre daha yaygın olduğunu söylesek bile, kategorik olarak cumhuriyetlerin monarşilere göre erdemli rejimler olduğunu söyleyemeyiz. Cumhuriyeti ya da monarşiyi anlamlı kılan, “demokrasi”dir. Bu gün demokrasi indeksine göre dünyanın en demokratik ülkeleri, Avrupa monarşiler olan Norveç, İsveç, Hollanda, Belçika, Danimarka, İngiltere, Lüksemburg, İspanya iken; dünyanın en otoriter rejimleri Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyetidir. Dolayısıyla cumhuriyet rejimleri, demokrasiyle taçlanmadan bir değer taşımaz.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden bu güne 93 yıldır Anayasalarımızda, Cumhuriyet bir devlet şekli olarak değiştirilemez hükümler arasında yer almaktadır. Cumhuriyet 93 yıldır ülkemizde, sökülmez bir şekilde kök salmış olmakla birlikte, cumhuriyetin meyvesi olan demokrasi bir türlü tat vermemektedir. 1960, 1970 ve 1980 yıllarında yaşadığımız askeri darbelerin demokrasimizde açtığı yararları tam sararken, 15 Temmuz gecesi kabus gibi üstümüze çöken hain darbe girişimi ile demokrasimiz yeniden yara almıştır. Demokrasinin gereği olarak halkın özgür iradesi ile seçtiği devlet başkanı ve hükümeti devirerek, karanlık emellerini gerçekleştirmek isteyenler bugün karanlık zindanlarda hak ettikleri cezayı almaktadır.

Demokrasinin yeniden güçlenmesi için hepimize önemli görevler düşmektedir. Demokratik bir toplum olmadan demokratik cumhuriyet olamayız. Demokratik toplumun özü farklılıklara saygından geçmektedir. Üniversiteler demokrasinin gerçek anlamda yeşerdiği ve hayat bulduğu ortamlar olmalıdır. Düşünce özgürlüğü olmadan demokrasi olmaz. Farklı fikirler, bizi rahatsız etse bile, şiddet ve nefret içermedikçe, saygı duymak çoğulcu demokrasinin bir gereğidir. Farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görüp demokratik ortamı yeşertebilirsek, Cumhuriyetimizin çok daha güçlü olacağına inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, hepinizin Cumhuriyet Bayramını bir kez daha tebrik eder, demokratik bir Cumhuriyette mutlu ve refah dolu bir yaşam dilerim.

Prof.Dr. Abdurrahman EREN

Haliç Üniversitesi Rektörü