Duyurular
Hiperkitap veritabanı Deneme Erişimine Açılmıştır.
Eklenme Tarihi : 02.11.2016

Hiperkitap Hakkında

Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, akademisyenlerin ve öğrencilerin akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe e-kitap veri tabanıdır ve Türkçe içerikli "Türkiye'nin ilk online kütüphanesi" dir. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 14.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir.

Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan 14.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler. “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

Temel ve detaylı arama seçenekleri, e-kitap içerisinde arama yapma, e-kitap üzerine not ekleme, otomatik kaynakça oluşturma, PDF olarak sayfa kaydetme, e-kitap ödünç alma ve kullanıcıların kendi e-kütüphanelerini oluşturabilmeleri gibi birçok özelliğiyle kullanıcıların kendilerini fiziksel kütüphanede gibi hissedecekleri online bir kütüphanedir

Türkiye'den 100'e yakın üniversite kütüphanesi, yurt dışından 3 üniversite kütüphanesi (Yale University, Kyrgyz Turkish Manas University ve Kazakhstan Suleyman Demirel University) Hiperkitap abonesidir.

Hiperkitap veri tabanının içeriği Hiperlink tarafından derlenmektedir ve teknoloji sağlayıcısı EBSCO Information Services’in platformu üzerinden kullanılmaktadır.

 

HiperKitap erişim linkiniz:

http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e011tww

HiperKitap ile ilgili faydalı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

· EBSCO eBooks Ödünç Alma (İndirme ve Ayırtma) (Türkçe doküman):

http://support.ebsco.com/training/lang/tr/docs/tr_ebooks_tutorial_downloading.ppt  

·       Adobe Digital Editions’a E-Kitap İndirme (Türkçe doküman):

http://support.ebsco.com/training/lang/tr/docs/tr_ebooks_tutorial_adobe.ppt

·       EBSCO eBooks Online Kullanım (Türkçe doküman):

http://support.ebsco.com/training/lang/tr/docs/tr_ebooks_tutorial_searching.ppt

·       E-Kitap İndirme/Ödünç Alma Kılavuzu (video – 3 dk)

https://youtu.be/Qlje2gtKoCo

·       E-Kitap Online Kullanım Kılavuzu

https://youtu.be/rDXL6ZUXIVQ

Not: Ebscohost a erişim için kullanıcı ve şifreyi kütüphaneden temin edebilirsiniz.