1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı
Eklenme Tarihi : 01.10.2014

Meme kanseri meme hücrelerinde başlayan kanser türüdür. Akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür.

Erkeklerde de görülmekle beraber, kadın vakaları erkek vakalarından 100 kat fazladır. 1970'lerden bu yana meme kanserinin görülme sıklığında artış yaşanmaktadır ve bu artışa modern, Batılı yaşam tarzı sebep olarak gösterilmektedir. 

Her kadın meme kanseri gelişme riskine sahiptir. Gerçekte meme kanseri gelişen kadınların çoğunda risk faktörleri belli değildir. Meme kanserinin risk faktörlerini sıralayacak olursak, kadının ilk doğum yaşı, ilk adet yaşı, menopoz yaşı, emzirme, doğum kontrol haplar, menopoz sonrası hormon tedavisi, beslenme, alkol ve ailede bulunan meme kanseri öyküsü kanser olma riskini artırmaktadır. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhisdir.

Meme kanseri yayılmadan önce erken tespit edilirse, hasta %96 yaşam şansına sahiptir. Meme kanseri her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. Her yıl 44000'de bir kadın meme kanserinden ölmektedir.  Bu kapsamda tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de 2004 yılından itibaren 1- 31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı olarak değerlendirmektedir.

‘’Bana olmaz deMEMEli…"