Opera ve Konser Şarkıcılığı
Bölüm/Ana Bilim Dalı:
Günümüzde, sanatsal etkileşimin sınır tanımaz biçimde yaygınlaştığı, toplumların kendini ifade..

Bölüm Hakkında

  

Opera ve Konser Şarkıcılığı bölümü, Batı tarzı türlerde veya Batı Müziği ve geleneksel ezgilerimizle sentezler yaparak şarkı söyleyebilen, şarkıcılığı meslek olarak seçen veya seçmek isteyen gençlere eğitim vermektedir. Bölüm mezunları, mesleğe profesyonel olarak Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün açtığı sınavı kazanmaları durumunda en az 1 yıl süreyle stajyer sanatçı olarak başlarlar ve başarılı olmaları durumunda opera sanatçısı olarak mesleklerine devam ederler.

Opera sanatçılarının Devlet Opera ve Bale Müdürlüklerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çok Sesli Korosu, TRT Çok Sesli Korosunda iş bulabilme imkânı vardır. Opera sanatçıları, müzik okullarında ve dershanelerde şan dersleri verebilir. Ayrıca yabancı devlet operalarında da iş bulma olanağı vardır.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2007-2008
Puan Türü Özel Yetenek
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yerleşke Bilgisi Şişhane Yerleşkesi

2016-17 Eğitim Döneminde Üniversitemiz belirli dönemlerde yapılan Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci almıştır. Özel Yetenek Sınavı’na katılabilmek için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu YGS puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üstünde puan alma şartı yeterlidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.