Genel Bilgi

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programının amacı, ilgili alanda gelişen mühendislik ve teknolojiler kapsamında dünyadaki teknolojilere uygun olarak elektrik-elektronik mühendislerini yetiştirmek ve onların uluslararası ve ulusal şirketlerde tasarım mühendisi, test mühendisi, proje mühendisi olarak uzmanlaşmalarına bağlı olarak ta ileride yönetici adayı ve yönetici olarak görev almalarını sağlamaktır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı öğretimi, teorik bilgileri, güncel ve pratik deneyimlerle birleştirerek öğrencilere aktarabilen çok yönlü, konusunda uzman, nitelikli ve seçkin bir öğretim kadrosu tarafından gerçekleştirilmektedir.

Program, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programında yer alması gereken tüm güncel ve temel konuları içermekte, bunların büyük çoğunluğunu seçmeli ders olarak yüksek lisans öğrencilerine sunmaktadır. Elektrik-Elektronik Mühendisliği yüksek lisansına sahip kişiler, esas mesleklerinin yanında, genelde aldıkları matematik alt yapı ve kazandıkları analitik düşünce sistematiği ve iş disiplinleri ile kuruluşlarında kaynakların yönetilmesinden başlayarak, proje yönetimlerinin dengeli dağılmasından, etkin kullanımından ve uzmanlar arasındaki işbirliğinin kurulmasından da sorumludur. Bir örgütün kendi özgün uğraşları yanında, farklı alanlardaki uzmanlarla yönetim arasında bir köprü gibi iletişim görevi de yaparlar. Bunun yanında kuruluşunun elektrik - elektronik alanındaki iş ve proje tasarımı, süreçlerin tanımı, geliştirme, Ar-Ge, iş ölçümü, malzeme yönetim, üretim planlaması ve kontrolü, kalite kontrol ve iş bilimi, satış ve pazarlama alanlarında çalışabilir. Elektrik-elektronik mühendisleri son yıllarda, yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği, bina elektrifikasyonu, elektrikli ulaşım sistemleri, elektrikli arabaların tasarım ve üretim sistemlerinde yeni iş alanları bulmaya başlamışlardır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programını;

  • Lisans eğitimlerini Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik Teknik Öğretmenliği, Elektronik Teknik Öğretmenliği alanlarında tamamlamış olan kişiler,
  • Tezli yüksek lisans için ALES sayısal puan türünden en az 55 puanı olan kişiler (Tezsiz yüksek lisans için ALES puanı gerekli değildir)

Yukarıda belirtilen alanlardan mezun olup akademik yaşama katılmak ve kariyer yapmak isteyenler seçebilir. Tezli yüksek lisans programı akademik kariyer yapmak isteyenler için daha uygunken, tezsiz yüksek lisans programı daha çok iş dünyasında çalışıp elektrik-elektroniği mühendisliği alanlarında bilgisini artırmak isteyen adaylar için daha uygundur.

Genel Bilgiler:

Eğitim Dili:

Türkçe.

Ders Yükü:

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans Programı; en az 21 kredilik yedi ders, seminer dersi ve tez çalışmasından oluşur.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı; en az 30 kredilik on ders ve dönem projesinden oluşur.

Eğitimin Süresi:

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans Programını tamamlama süresi tez dahil azami üç yıldır. Programı tamamlama süresi dersler için iki, tez için bir yarıyıl olmak üzere toplam üç yarıyıldan az olamaz.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını tamamlama süresi tez dahil en çok altı yarıyıldır.

Ders Gün ve Saatleri:

Dersler haftanın günlerine yayılmış olarak 18:10 – 21:00 saatleri arasında hafta içi yapılır.

Eğitim Yeri:

Eğitim, Haliç Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesinde yapılmaktadır.

Adres:

Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 82 (Miniatürk Karşısı) B Blok Kat: 4 34450 Beyoğlu – İstanbul

Telefon. (0 212) 924 24 44 – 444 25 42

Başvuru Dönemleri:

Kayıtlarımız Güz ve Bahar Dönemi olmak üzere yılın iki ayrı periyodunda yapılmaktadır.

Başvurular Ağustos ve Ocak aylarında yapılmakta, gerekli koşulları taşıdığı saptanan adaylar mülakata alınmakta ve genel değerlendirme sonrası kesin kayıt hakkını kazanan öğrencilerimizin kayıt işlemleri bu dönemleri izleyen ilk hafta sonuna kadar tamamlanmaktadır.

Bilimsel Hazırlık Dönemi:

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında; Teknik Eğitim Fakültelerinin Elektrik Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği ve Elektrik-Elektronik  Öğretmenliği bölümlerinden mezun olup sınavı kazanan adaylar için ilgili Anabilim Dalı Başkanlığının belirlediği en fazla 3 derslik Bilimsel Hazırlık Programı uygulanabilir.